Vytisknout

Intoxikace

Intoxikace neboli otrava vodou

Intoxikace vodou vzniká v letním období při hře ve vodě, kdy pes při aportování hraček, potápění nebo skákání do vody spolyká větší množství vody za krátký čas a nebo při chytání vody z hadice, což je oblíbená letní zábava mnoha psů – pes samozřejmě v zápalu hry nedokáže odhadnout, že už přijal více vody, než jeho organismus dokáže zvládnout.

Při přijetí většího množství vody, než je tělo zvířete schopno zpracovat, dochází ke zředění krevní plazmy, protože ledviny nestíhají filtrovat a zahušťovat krev. Zároveň v krvi prudce poklesne obsah sodíku a vzniká tzv. hyponatrémie. Tím dochází k nerovnováze sodnodraselné pumpy, která je důležitá pro transmembránový přenos mezi buňkami a mimo jiné je zodpovědná za vedení elektrického potenciálu svalových a nervových buněk a vyrovnávání osmotických dysbalancí. Pokud jsou narušeny tyto mechanismy, dochází k totálnímu rozvratu vnitřního prostředí organismu a k „bobtnání" buněk ve snaze vnitřní nerovnováhu vyrovnat. Vlivem otoku buněk dochází k otoku tkání orgánů, včetně otoku mozku.

Mezi hlavní příznaky patří zvracení, ztráta koordinace, letargie (ospalost), nadměrné slinění, špatné dýchání, tzv. skleněné oči s rozšířenými zorničkami, nadměrné močení, v pokročilém stadiu poté křeče, bezvědomí, nadmutí.

První pomocí je okamžitá přeprava k veterinárnímu lékaři a sdělení, že si pes hrál dlouho ve vodě nebo s vodou. V těchto případech jde vždycky o minuty a bohužel u většiny pejsků dochází k úhynu.

Terapie spočívá v infúzích s veškerými elektrolyty, které zajistí opět správný chod vnitřního prostředí, doplněním energie, zahřátím (studená voda pejska podchladí) a aplikací léků proti otoku.

Nejdůležitější je tedy prevence, kdy máte pejska při hře s vodou pod kontrolou (krátkodobé hry s odpočinkem), dále ho nenechávejte s kropící hadicí nebo tekoucí vodou osamotě. Při objevení klinických příznaků OKAMŽITĚ vyhledejte veterinární pomoc.

Zdorj: MVDr. Orlovská Petra - veterinární ambulance Amálka