Vytisknout

Přehřátí psa

Přehřátí a první pomoc

Přehřátí organismu, tedy hypertermie, je stav, kdy stoupá tělesná teplota, ovšem vzestup není kontrolovaný mechanismy mozku jako při horečce, ale je závislý na teplotě okolního prostředí.

Pes, na rozdíl od člověka nemá dostatek potních žláz a nedokáže se chladit pocením. Hlavním regulačním mechanismem je ochlazováním přes tlamu a jazyk zvířete.

Mezi příznaky přehřátí patří zrychlené, obtížné dýchání, červené sliznice, husté, vazké sliny, nebo pěna u tlamy, dehydratace – (při vytvoření kožní řasy se kůže vrací zpět velmi pomalu), skelný pohled, nervozita, panika, dezorientace zvířete, mírná apatie, zvýšená tepová frekvence, zvýšená teplota, třes, později silná apatie, bezvědomí, kóma a smrt. Přehřátí v krajním případě končí šokem, což je život ohrožující stav, mnohdy končící smrtí, pokud není poskytnuta včasná první pomoc.

První pomocí je přemístění psa na větrané, stinné a chladné místo. Začínáme s !!postupným!! ochlazováním. Nejprve balíme tlapky do studených obkladů. Je-li pes při vědomí, tak nabídneme vlažnou vodu v malých dávkách (aby pes nezvracel). Dále lze chladit třísla a podpaží vlažnými obklady. Pokud je pes při vědomí tak pomalu polévat vlažnou vodou nejprve končetiny, poté třísla, bříško, podpaží a zátylek. Nikdy nekoupejte nebo nepolívejte psa studenou vodou celého a naráz - prohloubí se tak šokový stav zvířete, které se musí vyrovnávat jak s teplem tak následně se šokem z ledové vody. Jakmile je pejsek stabilní přepravte ho k veterinárnímu lékaři, který zhodnotí stav vašeho pejska.

V těchto obdobích je nejdůležitější dbát na prevenci. Nikdy nestříhejte pejska s podsadou - pejskovi není teplo, naopak má jeho srst termoizolační schopnost, kterou při ostříhání ztrácí (bezpodsadová plemena jsou yorkšíři, naháči, a další, kterým se srst stříhá normálně).

Nikdy nenechávejte psa v autě ani na chvilku. Venčete hlavně ráno a večer, kdy je příjemnější teplota a zkontrolujte dlaní teplotu asfaltu. Omezte aktivitu psa, unaveného psa po hrách či radovánkách ho nepouštějte do studené vody - ochlazujte ho postupně pomalým kráčením do vody, až když je pes namočený celý a srovnaný s teplotou, tak mu dovolte plavat. Zajistěte psovi dostatek pitné vody, volte správný typ náhubku, u kterého může pes otevřít tlamu a tím se ochlazovat.

Zdroj: MVDr. Orlovská Petra - veterinární ambulance Amálka