Vytisknout

Novinky 2018

19. 12.
vrh "Y" Tender Flash

V CHS Tender Flash se dnes narodilo 10 stěňat po našem Mattym a fence Chess Records Tedner Flash "RIKI". Jedná se o poslední vrh této fenky a první vrh našeho Matthewa. Pro štěňátka hledáme aktivní majitele.

0-1 0-3 4-4 6-5
25. 11.
Vyhlášení celoroční soutěže Fitmin Cup 2018

Dnes se konala výroční schůze Flyball clubu 2018 ČR, kde se, mimo jiné, vyhlašovaly výsledky letošní celoroční soutěže Fitmin Cup 2018. Naše družstvo FUNatic Runners se letos umístilo na krásném 2. místě ve 4. divizi! Máme velikou radost. Na tomto úspěchu se podíleli tito pejskové - Matthew, Pepina, Noisy, Aida, Chelsea, Bowie, ale i Mája a Dasty.

Foto - Lukáš Lang Funatic Runners pohár výsledky Fitmin Cup 2018 


24. 11.
Zkouška BH úspěšně složena

Matthew dnes úspěšně složil zkoušku BH, získal 55 bodů ze 60 možných a známku "obstál". Děkujeme ZKO Stromovka za tuto možnost. I tuto zkoušku jsme zvládli na výbornou, mám z něho velikou radost. Od paní rozhodčí dostal pochvalu za veselý projev, nějaké drobnosti samozřejmě musíme ještě dopilovat.

P1770039 P1770043 P1770045
23. 11.
Matthew a jeho první vrh

V polovině prosince očekáváme narození prvního vrhu po Mattym. Matkou vrhu je Chess Records Tender Flash z CHS Tender Flash. Jedná se poslední vrh této feny. Hledáme tímto budoucí majitele, kteří budou schopni poskytnout prckům vše, co borderka vyžaduje. Oba rodiče jsou velmi aktivní a proto je předpoklad, že i štěňata budou jako "pytel blech". :-)

V únoru to bude 10 let, kdy se v této chovatelské stanici narodil náš úžasný Diego Tender Flash "DASTY" a nyní se zde narodí štěňátka po našem Mattym. Trochu návrat do "rodné boudy". :-) Za letáček děkujeme.

leták
11. 11.
Zkouška ZOP složena

Dnes jsme absolvovali v ZKO Libeň zkoušku ZOP. Naše první zkouška z poslušnosti dopadla na výbornou. Získali jsme 98 bodů ze 100 možných a známku "prospěl". Pár chybiček se vyskytlo, musíme více trénovat, nicméně mám velkou radost, že celou zkoušku absolvoval s veselostí sobě vlastní, což mě nejvíce těší. Je vidět, že cvičení ho opravdu baví.


13. - 14. 10.
Budějckej X-treme

Poslední letošní závody zařazené do celoročního poháru Fitmin Cup 2018 se konaly opět v Českých Budějovicích. Tentokrát jsme vyjeli v kompletní základní sestavě, tedy Pepina-Chelsea-Matthew-Bowie-Noisy-Aida. A jak jsme si to užili? Náramně. V sobotu se nám dařilo, zaběhli jsme si nejlepší čas 19,01s, čímž jsme se do nedělních bojů zařadili na první místo. A v neděli se nám též vedlo velmi dobře. Překonali jsme konečně 19 sekunodovou hranici a zaběhli jsme si nejlepší čas sezóny 18,51s - tudíž se Matthew může honosit titulem FLY18. Celý víkend se nám dařily krásné běhy, kdy se dost často povedl těsný start a všechny střídačky pejsků na OK, což je až neuvěřitelné, když náš tým zatím nedisponuje "světly EJS" a střídačky se učíme tzv. od oka. Matthew si vylepšil svůj osobní rekord na 4,30s, Aidička na 5,20s, Hance se s Pepinou se povedl nejlepší možný start 0,000s, Noisička odběhala celý turnaj a v rozhodujícím běhu proti Dajaveře nám zajistila postup do finále, a Bowie s Chelseou běhaly též krásně a bez nejmenších chyb. A toto všechno nám vyneslo krásné konečné 2. místo v 6. divizi, kdy jsme nestačili pouze na Polské družstvo. Moc jsme si závody užili, jsem na celý náš tým hrdá!

Fotky naleznete na FB stránce našeho týmu Flyball FUNatics.


22. 9.
Bonitace BCCCZ, Litoměřice

Dnes se v ZKO Litoměřice konala bonitace pod záštitou Border collie club Czech republic. Zúčastnil se jí i Matthew a dokonce s jedním z nejlepších výsledků.

Jch. Due Parchi Pic Pokey Geronimo Mathieson "MATTHEW" - chovný/stud dog - bonitační kód iim basnn nna/Q1 U1 T1

Due Parchi Pic okey Geronimo Mathieson.2 Due Parchi Pic okey Geronimo Mathieson.3 Due Parchi Pic okey Geronimo Mathieson.6

Jsme na našeho nejmladšího člena smečky moc hrdí a děkujeme paní posuzovatelce Alexandře Grygarové i celému bonitačnímu týmu za posouzení a skvělý den.
Za krásné fotky děkuji fotografovi Lukáši Langovi a za zpracování fotografií a veškerých informací poradkyni chovu Monice Švarcové - kompletní fotoalbum z bonitace

Bonitace se též zúčastnila Oddie z Bengasu "MEGGIE" (Ich. Diego Tender Flash x Hvězdička z Bengasu), dcera našeho Dastyho, s výsledkem "chovná". Majitelce moc gratulujeme!

Oddie z Bengasu.1 Oddie z Bengasu.2 Oddie z Bengasu.6 Oddie z Bengasu.8

1. - 2. 9.
Středoevropská výstava border kolií a Klubová výstava BCCCZ

Ich. Diego Tender Flash "DASTY"
1.9.2018 - rozhodčí Gary Clark (GB) - třída veteránů - V3 (6)
2.9.2018 - rozhodčí Tracey Wilkinson (GB) - třída veteránů - V2 (5)

Dasty dostal od obou rozhodčí krásné posudky, hlavně v neděli paní rozhodčí nechtěla uvěřit, že už mu bude skoro 10 let. Pochválila ho, v jaké je skvělé kondici na svůj věk. <3

Za foto moc děkuji Lukáši Langovi a Niki Balajkové.

kompletní alba zpracovala Monika Švarcová
1. 9. 2018 - Středoevropská výstava BOC - album
2. 9. 2018 - Klubová výstava BCCCZ - album


9. 8.
Matthew slaví 2. narozeniny

Náš nejmladší člen smečky slaví již 2. narozeniny. Jemu i všem jeho souzencům přejeme vše nejlepší!


6. - 12. 8.
Tábor výstavního předvedení s Míšou Čermákovou, Frantou Šustou a Petrou Jaskówovou


Letos jsme se zúčastnili již druhým rokem tohoto tábora. Stihli jsme konec druhého turnusu a celý třetí turnus, který se nesl název "Se svým psem teď a tady - NA VÝSTAVĚ". Opět jsme poznali fajn lidi a jejich psí kamarády, užili jsme si krásné počasí, odpočinuli si. S Mattym jsme udělali zase nějaké pokroky a třeba jednou i na tu výstavu vyrazíme. :) Děkuji Míše s Frantou, že se pustili do takovéto akce a v čase letní dovolené si "ukrojí" svůj drahocený čas a tráví pár dní s psími nadšenci, stejně tak i Pétě. A Frantovi s Péťou moc děkuji za konečné hodnocení, velice si toho vážím!


23. - 24. 6.
M.E.D.s Trophy, Pláně

Další flyballový turnaj spadající do celoročního poháru Fitmin Cup 2018 se konal tentokrát nedaleko Plzně. Bohužel s námi nemohl vyrazit Matthew (zranění tlapky) a Bowie (dovolená), a tak jsme nakonec vyjeli v sestavě Dasty-Chelsea-Noisy-Aida-Pepina. Tentokrát jsme vyrazili na závody bez jakýchkoliv nadějí na úmístění, jeli jsme si prostě užít víkend a potrénovat. Do naší sestavy jsme ještě přibrali nováčka Mikyho, který se zaučoval závodní atmosféře. Časově jsme na soupeře neměli, ale to nám nevadilo, víkend jsme si užili i tak.

Fotky naleznete na stránce našeho týmu Flyball FUNatics


9. - 10. 6. 
DogDragons Cup

Již třetí turnaj letošní sezóny, na který jsme vyjeli tentokrát v sestavě bez Bowie, zato posíleni o flyballovou matadorku Máju. Bojovali jsme statečně, dokonce až tak dobře, že jsme se v neděli několikrát sami "vybodovali", protože našim pejskům to běhalo tak rychle, že jsme prolomili mezní čistý čas naší divize, který byl 18,51s. Čistý čas našich psů (ve složení Matthew, Chelsea, Noisy a Pepina) byl dokonce 18,48s. A tak jsme nakonec skončili na krásném třetím místě v 6. divizi, s nejrychlejším časem 19,05s (to je celkový čas včetně střídaček našich psů) a příští turnaj už nás nejspíš čekají soupeři z lepší divize.

Fotky naleznete na naší stránce ZDE a nebo na stránce Flyball FUNatics.


5. 6. 
Detekce mutace c.590G>A OLFML3 genu související s goniodysgenesis a glaukomem u border kólií

Po dlouhých 9 letech jsme se dočkali testu na predispozici border kolií ke goniodysgenesis a glaukomu. Nechala jsem otestovat Dastyho a Matthewa a zde jsou jejich výsledky:

Ich. Diego Tender Flash "DASTY" (N/P) - přenašeč / carrier
JCh. Due Parchi Pic Pokey Geronimo Mathieson "MATTHEW" (N/N) - prostý / normal

Mám velkou radost z obou výsledků. Jelikož Dastyho otec a babička mají klinický nález goniodysgenesis, ale nikdy se u nich glaukom nevyvinul, byla jsem celkem napnutá, jak výsledky dopadnou. Dasty je klinicky zdravý, bez nálezu, nicméně tímto testem se zjistilo, že je má jednu z predispozice pro glaukom. Nicméně pouze postižený jedinec nakonec může, ale nemusí, onemocnět glaukomem. Jsem moc ráda, že konečně máme možnost testovat i na toto onemocnění a doufám, že do budoucna přibude testovaných jedinců, hlavně těch z postižených linií, jako je právě Dastyho, aby bylo možné vybírat do chovu takové páry, kde ani jeden nebude postižený / affected. Pes přenašeč neznamená automaticky nemocného psa, není nutné jej ihned vyřazovat z chovu, nicméně je dobře, že se o tom nyní bude vědět a chovatelé s těmito informacemi mohou dále nakládat. Je to zase krok kupředu v chovu border kolií.

Informace o novém testu - převzato z výsleku vyšetření od Genomia:

Goniodysgenesis je dědičná vada, vývojovými abnormalitami přední oční komory. V důsledku abnormálního vývoje intraokulárních kanálků v oku dochází k zúžení nebo uzavření iridokorneálního úhlu, kterým se filtruje a odtéká přebytečná komorová voda. Goniodysgenesis je signifikantně spojována se vznikem glaukomu a slepoty.

Goniodysgenesis se projevuje v těžké a mírné formě. Těžká goniodysgenesis potenciálně vedoucí ke vzniku glaukomu je spojena s homozygozitou pro alelu c.590A genu OLFML3, což naznačuje autozomálně recesivní způsob dědičnosti. Drtivá většina psů těžce postižených goniodysgenesis a glaukomem je homozygotní pro zmíněnou mutaci, ojediněle se však objevují případy heterozygotů též postižených touto chorobou. Přesný způsob dědičnosti není v současnosti zcela znám.

Možné výsledky testu: N/N pes nenese dispozici k goniodysgenesis, N/P pes je přenašeč dispozice k goniodysgenesis, P/P pes je v riziku rozvoje goniodysgenesis.

Další informací o tomto testu a o možnosti testování naleznete ZDE.


26. - 27. 5. 
Speciální výstava BCCCZ a Klubová výstava BCCCZ


O tomto víkendu se konal výstavní maraton pod záštitou Border collie club Czech republic. Vzala jsem všechny kluky. Matthew byl neposedný, Dasty se předvedl jako pravý výstavní šampion a Barnei si užil svou chvilku v kruhu jako nejstarší zástupce plemene.

Sobota, rozhodčí Milan Krinke
Jch. Due Parchi Pic Pokey Geronimo Mathieson "MATTHEW" - mezitřída (5) - V4/Ex.4
Ich. Diego Tender Flash "DASTY" - třída čestná (3) - V1/Ex.1
Bumble-bee Ambra Professional "BARNEI" - třída veteránů (8) - VD/VG

Neděle, rozhodčí Elisabeth Ertl (A)
Jch. Due Parchi Pic Pokey Geronimo Mathieson "MATTHEW" - mezitřída (4) - VD4/VG4
Ich. Diego Tender Flash "DASTY" - třída čestná (3) - V3
Bumble-bee Ambra Professional "BARNEI"- třída veteránů (7) - V/Ex.

Za fotky mnohokrát děkuji Lukáši Langovi a Ondřeji Vaculovi a BCCCZ. Za zpracování alb z obou dnů veliké díky Monice Švarcové a za zpracování povýstavního katalogu Stáně Balogové.

Foto ze soboty - fotograf Lukáš Lang:
https://photos.google.com/share/AF1QipPp_lxYhzsvSg5gJcLFNTxDZ2ayjaIbOXF3kpnoaXpYzPklvd7QYWDspB5EhyJxDQ?key=WXdkaVg0bkdKQm9kaGEzWHk0SzhZai0wXzdQMHlR

Foto z neděle - fotograf Ondřej Vacula:
https://photos.google.com/share/AF1QipPe1n0jUFtG2tb4yKfSB67c-MZc78u_a9Lg0QdDF7nfuSDVmByfMBgIIk4oWpnL6w?key=em9LX3h3dG9vbnN0djJ5ZXZLd19NZ0tZUVJFSGZR

Fotky najdete pohromadě na naší stránce - ze soboty a z neděle. 


19. - 20. 5. 
Turnaj Brit

Letošní druhý flyballový turnaj se konal pod taktovkou Laviny. Jelikož se jednalo o turnaj, který nespadá do celoročního Fitmin Cupu, sjelo se na něho méně družstev, což znamenalo, že kromě jiného jsme měli dříve doběháno a mohli jsme vyrazit na výlet. Na turnaj jsme tentokrát vyrazili bez Chelsey a nakonec jsme se umístili na bramborovém 4. místě ve 4. divizi s nejlepším časem 19,64s. Bramborová medaile v podobě bramboráků nás opravdu potěšila. 

Fotky naleznete na naší FB stránce ZDE a nebo na stránce Flyball FUNatics.


12. - 13. 5. 
Komunikační lekce pro psy

Tento víkend jsem s pejsky vyrazila do Žďáru nad Sázavou, kde se konal seminář opět pod vedením Lenky Blachové. Tento seminář je určen všem psům, aby se bez jakéhokoliv tlaku ze psovody mohli naučit komunikovat po psovsku. Aby se nikomu nic nestalo, byli na place vždy jen 2 psi, rozdělení plotem, aby každý měl své území a mohl kdykoliv ze situace odejít dál, nebo naopak přijít blíže k plotu, pokud se chtěl seznámit. Bylo úžasné sledovat, jak mezi sebou psi komunikují a že spoustu věcí si umí říct už na poměrně velkou vzdálenost. Některým pejskům to dodalo až takovou odvahu, že chtěli projít brankou a potkat se "s kamarádem na druhé straně". Já jsem "cvičila" s Matthewem, ale i Dasty sehrál o tomto víkendu svou velkou roli, když ukázal psím klukům, že i psí kluci můžou být fajn. Byl to perfektní víkend, jsem moc ráda, že jsem tam byla.

Fotky naleznete na naší FB stránce ZDE.


9. 5.
Barnei slaví 14. narozeniny!

Náš nejstarší člen smečky slaví již své 14. narozeniny!!! Barnei se i přes mrtvičky stále těší dobrému zdraví, stále je vitální. Přejeme mu i do budoucna hlavně to zdraví!

Dnes byl také Matthewovi přiznán oficiálně titul ČESKÝ JUNIOR ŠAMPION


5. - 6. 5. 
Eager's Cup, Žamberk

Jako již každoročně je Eager's prvním turnajem sezóny. Letos jsme vyjeli jen s družstvem FUNatic Runners, které bylo složené ze 3 ostřílených závodníků (Pepina, Bowie a Noisy) a ze 3 úplných nováčků, kteří tímto započali svou flyballovou kariéru (Matthew, Aida a Chelsea). Pejskové se moc snažili, dělali nám velkou radost. Bohužel časově jsme na ostatní družstva neměli a tak z toho nakonec bylo 5. místo v 7. divizi s nejlepším zaběhnutým časem 19,65s. Matthew si zaběhl osobní rekord, kterým je 4,34s. Mám z něho velikou radost!

Fotky naleznete na stránce Flyball FUNatics.


28. 4.
KV KCHMPP, Mladá Boleslav
rozhodčí: Erika Homonnai (A)

Due Parchi Pic Pokey Geronimo Mathieson "MATTHEW" -
mezitřída (4) - V1, CAC - dokončen titul ČESKÝ JUNIOR ŠAMPION!!!!

Ich. Diego Tender Flash - třída veteránů (2) - V2


14. 4. 
Seminář s Valentinou Balli

Dnes jsem se zúčastnila jako divák skvělého semináře s Valentinou Balli (IT). Valentina je Mistryní světa v Obedience 2017 se svým psem Mind the Dog Lycan, kterého si přivezla i sebou do Čech. Bylo to moc pěkné pokoukání na jejich společný trénink. Ze semináře jsem si opět odnesla několik nových poznatků. Moc děkuji za uspořádání Ivaně Šimůnkové.

Nějaké foto naleznete na naší FB stránce


30. 3. - 2. 4. 
Seminář flyballu s Lavinou

Užili jsme si báječné 4 dny plné flyballu, pohody, sluníčka. Co víc si přát. Mám velkou radost z Matthewa, je moc šikovný a vypadá to, že bude i celkem rychlý. Ještě dopilujeme nějaké detaily a snad do budoucna to bude velká flyballová hvězda týmu Flyball FUNatics.

Fotky naleznete na naší FB stránce ZDE a nebo na stránce Flyball FUNatics.


16. 2.
Dasty slaví 9. narozeniny!

Dastymu, i celému vrhu "D" Tender Flash přejeme vše nejlepší a přejeme hlavně hodně zdraví do další let.


11. 2.
Řetězení chování s Lenkou Blachovou 

Dnes jsme se s Mattym zúčastnili dalšího semináře pod vedením skvělé trenérky Lenky Blachové. A opět se nám to moc a moc líbilo.


2. - 3. 2. 
Příprava na zkoušky se Shaunou Wenzel

Dva dny, pro mne teorie, pod vedením trenérky Shauny Wenzel. Opět jsem obohacena o spoustu nápadů k tréninku.


9. 1.
RTG vyšetření u MVDr. Jaromíra Ekra

Due Parchi Pic Pokey Geronimo Mathieson "MATTHEW"
DKK 0/0 (HD A) - úhly pravá - 105°/75° a levá - 105°/75°
DLK 0/0 (ED A)
OCD nepostiřen / clear
Spondylóza - bez nálezu / no signs
luxace čéšky (patelly) 0/0 / patellar luxation 0/0

Máme ohromnou radost, že to Matthewovi tak krásně vyšlo, lepší výsledky jsme si nemohli přát!